Jak dbać o buty, aby służyły nam latami

0
657
Jak dbać o buty, aby służyły nam latami

To, jak długo będziemy użytkować nasze obuwie zależy nie tylko od jego jakości i wytrzymałości, ale też, a może nawet przede wszystkim, od tego, w jaki sposób o nie dbamy. Aby nasza ulubiona para butów służyła nam więcej niż jeden sezon, warto wdrożyć w życie kilka nawyków, które pozwolą nam zadbać o ich nieskazitelny i piękny wygląd.

Dbanie o buty to kwestia higieny i zdrowia

Zadbane, czyste buty nie tylko dobrze wyglądają, ale również zapewniają nam komfort i zdrowie naszych stop. Jeśli doprowadzimy do tego, że wnętrze buta zawilgotnieje, w krótkim czasie zgromadzone tam zarazki spowoduje rozwój grzybów, które przeniosą się na nasze stopy oraz paznokcie. Aby tego uniknąć, należy przede wszystkim stosować specjalne, oddychające i chłonne wkładki do butów, które należy regularnie wymieniać lub prać. W ten sposób ewentualna wilgoć będzie z buta regularnie usuwana zapobiegając tym samym powstaniu środowiska idealnego do rozwoju zarazków.

Warto także stosować specjalne preparaty dezynfekujące w formie sprayu, którym spryskuje się wnętrze buta. Alternatywną metodą jest przetarcie wnętrza buta ściereczką zamoczoną w alkoholu.

Jak dbać o buty skórzane?

Obuwie wykonane z naturalnej skóry wymaga szczególnej pielęgnacji, gdyż dzięki temu posłużą nam latami. Na co dzień usuwajmy z ich powierzchni wszelkie zabrudzenia w postaci kurzu, błota czy innych zanieczyszczeń. Możemy się ich pozbyć przecierając skórę wilgotną szmatką. Jest to bardzo ważne zwłaszcza zimą, gdy na bucie może zbierać się trudna do usunięcia sól drogowa. 

Na skórzane buty należy stosować różnego rodzaju preparaty i oleje ochronne, które zabezpieczają skórę przed szkodliwym działaniem mrozu, wilgoci czy mocnego słońca. Jeśli zignorujemy ten zabieg, nasze buty z czasem mogą stracić kolor, a także ulec uszkodzeniu. 

Przed pierwszym użyciem warto również użyć specjalnego impregnatu, który zabezpieczy buty przed przemakaniem. 

Pamiętajmy także o tym, że skóra idealnie dopasowuje się do kształtu stopy, co jest ogromną zaletą w przypadku obuwia. Niestety potrafi się również odkształcać. Dlatego jeśli chcemy, aby nasze markowe półbuty męskie, które zwykle zakładamy na ważne uroczystości czy spotkania biznesowe, służyły nam przez kilka sezonów z rzędu, wkładajmy do nich prawidła. 

Jak dbać o buty sportowe?

Obuwie skórzane szczególnie narażone jest na zniszczenia czy wilgoć zwłaszcza, jeśli używamy go na zewnątrz. Obuwie sportowe należy regularnie czyścić za pomocą wilgotnej ściereczki lub gąbki. Nigdy nie pierzemy go w pralce lub ręcznie, gdyż w ten sposób możemy zniszczyć ich właściwości, odkształcić je czy nawet spowodować odklejenie podeszwy. Obuwie sportowe powinno być regularnie wietrzone na świeżym powietrzu, a wkładka, częściej niż w przypadku innego rodzaju obuwia, prana lub wymieniana, gdyż nasze stopy pocą się pod wpływem wysiłku fizycznego. 

Obuwie sportowe należy przechowywać w taki sposób, aby nie było niczym przyciśnięte, co może spowodować jego odkształcenie. Dobrze jest również trzymać buty sportowe w specjalnym, oddychającym worku, który z jednej strony nie będzie przeszkadzał w odparowaniu z nich wilgoci, a z drugiej – ochroni je przed kurzem i brudem z otoczenia. 

Stosując na co dzień powyższe zabiegi zapewnimy naszym butom piękny wygląd, a one odwdzięczą nam się długim czasem ich użytkowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj