Wysokiej jakości zbiorniki na paliwo są wykonywane z wytrzymałych materiałów, które nie niszczą się tak szybko. Mimo wszystko, z czasem nawet solidne pojemniki będą wymagały wymiany. Taka konieczność może zajść zwłaszcza wówczas, gdy ich właściciele nie będą użytkowali zbiorników zgodnie z zaleceniami – zaniedbanie przyczyni się do pogorszenia ich stanu. Kiedy trzeba wymienić kontener na paliwo?
Kontroluj stan zbiornika
Zbiorniki na paliwo o pojemności ponad 2500 l muszą być zgłoszone do Urzędu Dozoru Technicznego. Zarejestrowane kontenery wymagają kontroli co 2 lata. Pozwala ona ocenić, czy pojemniki nadają się do dalszego użytku. Jeśli nie, należy podjąć konieczne prace konserwujące i naprawcze. W przypadku nieodwracalnych zniszczeń, może być konieczna wymiana zbiornika.
Jak czyścić zbiorniki na paliwo?
Odpowiednie użytkowanie zbiorników na paliwo pozwoli korzystać z nich przez długi czas. Konieczne jest zatem czyszczenie pojemników oraz serwisowanie ewentualnych usterek. Przy standardowej intensywności eksploatacji zaleca się czyszczenie zbiornika na paliwo co dwa lata. Zanieczyszczony olej może powodować wiele problemów. Wpływa on negatywnie na wydajność pompy, a co za tym idzie na poprawne działanie pojazdów. Poza tym, konieczna może być częstsza wymiana filtrów montowanych w układzie dystrybucyjnym.
Dlaczego trzeba dbać o zbiornik na paliwo?
Dobre zbiorniki na paliwo mają atesty, które potwierdzają ich wysoką jakość. Jest to bardzo istotne, dlatego że oleje napędowe są substancjami trującymi, które mogą mieć negatywny wpływ między innymi na środowisko naturalne. Szczelny, solidnie wykonany zbiornik z odpowiednimi certyfikatami będzie gwarancją bezpieczeństwa. Jednak dbanie o kontener na paliwo nie kończy się na zakupie konkretnego modelu. Jeśli będziesz go prawidłowo użytkować, częste wymiany nie powinny być konieczna
Wysokiej jakości zbiornik na paliwo nie powinien wymagać szczególnej konserwacji – mówi pracownik firmy MiM. Mimo tego, w czasie użytkowania trzeba kontrolować jego stan, naprawiać usterki, a także wymienić pojemnik, kiedy nie będzie już zdatny do użytku.
Czy w gospodarstwie warto mieć zbiornik na paliwo?
Własny zbiornik na paliwo może znacznie usprawnić pracę w gospodarstwie. Dzięki niemu nie będzie konieczności jeżdżenia po olej napędowy do pobliskiej stacji, bo zapasy paliwa będą na miejscu. Jest to szczególnie istotne w czasie siania i intensywnej uprawy roślin. Pozwoli to zaoszczędzić zarówno pieniądze, jak i cenny czas. Dodatkową zaletą jest to, że paliwo w dużych ilościach można często kupić w cenie hurtowej.