Jak bezpiecznie wyprzedzać samochodem?

1
574
Jak bezpiecznie wyprzedzać samochodem?

Prędzej czy później na drodze trafi się pojazd, który jedzie wolno, jest duży i utrudnia nam widoczność drogi np. starsza Pani jadąca maluchem, tir, dostawczak czy autobus. Wielu kierowców nie wie jak dobrze wyprzedać wykonując ten manewr szybko i gwałtownie. Niektórzy widząc linie przerywane i nadjeżdżające auta z naprzeciwka czekają do ostatniej chwili do momentu gdy linia przerywana się kończy i wyprzedzają nie patrząc czy coś jedzie z naprzeciwka. Jeśli chcemy wyprzedzić inny pojazd dobrze i bezpiecznie powinniśmy postępować według określonych zasad. 

Czy powinniśmy wyprzedzać?

Często widzę jak ludziom odbija na punkcie pieniędzy czy szpanowania, ponieważ gwałtowne przyśpieszanie równa się szybsze zużycie paliwa, a ludzie często wyprzedzają dany pojazd by za 200 m skręcić np. do sklepu. Jednak zużycie paliwa tutaj nie ma większego znaczenia jak bezcelowe wyprzedzanie przyczynia się do zwiększenia ryzyka spowodowania wypadku. Bardzo denerwującą sytuacją, która przyczynia się do bezmyślnego wyprzedzania przez danego kierowcę jest sytuacja gdy inny kierowca oślepia nas światłami dając nam znać że mamy ustąpić mu miejsce. 

Planowanie manewru wyprzedzania

Manewr wyprzedzania jest to czynność wymagająca dużej ilości miejsca, ponieważ czynności, które musimy wykonać są czasochłonne i samochód jadący na nas z przeciwka mógł by zdążyć w nas uderzyć. Ważna też przy wyprzedzaniu jest moc naszego silnika ponieważ im jest on słabszy tym będziemy potrzebować więcej czasu na wykonanie manewru. Starajmy się nie wyprzedzać kilka aut naraz chyba że przed sobą mamy długi odcinek prostej drogi. Nie zwalniajmy gdy wyprzedzimy dany pojazd ponieważ możemy nie zdążyć zakończyć wykonywany manewr a auto wyprzedzające nas dogoni, a z naprzeciwka nadjedzie nam jakiś samochód. Wtedy kierowcy zaczynają panikować i by uniknąć zderzenia wcinają się w auto, które wyprzedzali zwiększając ryzyko że wyprzedzające przez nas auto uderzy w nas. Nie wracajmy na swój pas do czasu kiedy wyprzedzające auto nie zniknie nam z środkowego lusterka. Powinniśmy też uważać by nie rozpocząć manewru wyprzedzania w momencie gdy będziemy zaraz wjeżdżać w teren zabudowany ponieważ wtedy przyspieszając łamiemy przepisy, a nie mamy pewności czy za rogiem nie będzie stała policja. 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj