Czy wiek kierowcy wpływa na koszty wynajmu auta?

Na wizytę w wypożyczalni samochodów coraz częściej decydują się zarówno klienci indywidualni, którzy potrzebują auta na wakacyjny wyjazd czy zastępczego środka transportu na czas naprawy własnego pojazdu, jak i klienci biznesowi, decydujący się na wynajem długoterminowy zamiast leasingu czy kredytu. Czy jednak naprawdę każdy może bez przeszkód wynająć samochód? Jednym z najczęściej spotykanych obostrzeń są ograniczenia wiekowe.

Młody kierowca? Skłonny do wybryków

Każda wypożyczalnia ma swoje wymogi co do wieku kierowcy, który może wypożyczyć samochód. Jeśli już jakieś ograniczenia się pojawiają, najczęściej jest to dolna granica. Niektóre wypożyczalnie wychodzą bowiem z założenia, że młode osoby mają zbyt małe doświadczenie za kierownicą, a ponadto na drodze gubi je brawura. Zazwyczaj dolna granica wieku ustalana jest na 21 lat, choć istnieją wypożyczalnie, które nie obsługują klientów nawet do ukończenia 25 roku życia. Zdarza się także, że o ile samochody miejskie, kompaktowe czy klasy średniej może wypożyczyć każdy, tak auta klasy premium są zarezerwowane tylko dla osób o określonym stażu za kółkiem. Nawet jeśli dana wypożyczalnia udostępnia auta wszystkim chętnym, może stosować tak zwaną „opłatę młodego kierowcy”, która wpływa na zwiększenie kosztów wynajmu. Przed podpisaniem umowy warto więc zapoznać się z regulaminem wypożyczalni lub bezpośrednio się z nią skontaktować, aby dowiedzieć się, czy nie trzeba będzie zapłacić więcej.

Starszy kierowca? Niebezpieczny na drodze

Polskie społeczeństwo się starzeje, więc nie powinno dziwić, że po drogach porusza się coraz więcej starszych kierowców, którzy powodują coraz więcej wypadków. Od czasu do czasu stają się oni bohaterami debaty publicznej – jedni sugerują, by objąć kierowców-seniorów obowiązkowymi kontrolnymi badaniami lekarskimi, inni uważają, że osoby, które przekroczyły pewną granicę wieku, w ogóle nie powinny kierować pojazdami mechanicznymi, a jeszcze inni twierdzą, że nie powinno się dyskryminować kierowców ze względu na wiek. Różne opinie na ten temat mają również wypożyczalnie samochodów. Cześć firm stosuje górny limit wieku obsługiwanych klientów, który ustalany jest najczęściej na 70 lub 75 lat. Inne, podobnie jak w przypadku zbyt młodych kierowców, zobowiązują starszych klientów do uiszczenia dodatkowej opłaty.

Na szczęście na rynku widać pozytywny trend – coraz więcej wypożyczalni nie wprowadza żadnych ograniczeń co do wieku obsługiwanych klientów. Jedną z nich jest ogólnopolska wypożyczalnia samochodów ABACUS CAR RENTAL, która posiada 14 oddziałów oraz ponad 40 punktów wydań na terenie całej Polski. Z jej usług może skorzystać każdy – bez względu na wiek i staż za kółkiem. Jej oferta obejmuje krótkoterminowy wynajem samochodów z limitem oraz bez limitu kilometrów, jak również wynajem średnio- i długoterminowy na okres maksymalnie 3 lat. Flota wypożyczalni obejmuje szeroki wybór samochodów osobowych i dostawczych.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *