Czy po e-papierosie można prowadzić samochód?

0
687
Czy po e-papierosie można prowadzić samochód?

Wypalasz elektronicznego papierosa, po czym wsiadasz za kierownicę i ruszasz w trasę. Po chwili, przyjaźnie machając lizakiem, zatrzymuje Cię patrol drogówki, a policjant zbliża się z alkomatem w ręku. Czy masz się czego obawiać? Czy prowadzenie samochodu tuż po wapowaniu jest dozwolone? Niniejszy artykuł raz na zawsze rozwieje wszelkie wątpliwości.

Czy w liquidzie do e-papierosa znajduje się alkohol?

Liquidy, którymi napełniasz zbiorniczki e-papierosów, a następnie wdychasz powstałą po ich podgrzaniu mgiełkę, zawierają alkohol spożywczy, czyli etanol. Ale uwaga! Są to naprawdę śladowe ilości – zwykle poniżej 3 procent, a w całej butelce liquidu około 1 grama. Dla porównania małe piwo zawiera 12 gramów alkoholu etylowego. Jak tłumaczy specjalista z iVape.pl: Nie ma możliwości, by „upić się” elektronicznym papierosem. Rolą etanolu w e-liquidach jest jedynie ograniczenie lepkości płynu i jego konserwacja.

Alkomat reaguje na powietrze wydychane po e-paleniu. Prawda czy fałsz?

Skąd zatem wziął się mit o zabieraniu prawa jazdy za kierowanie pojazdem po wypaleniu e-papierosa? No cóż, w każdym kłamstwie jest ziarnko prawdy. Tak zwane alkomaty kieszonkowe, które kupuje się na własny użytek, mogą pokazać fałszywie zawyżony wynik, jeśli dmuchniesz w nie zaraz po wypaleniu e-papierosa. Dzieje się tak, ponieważ urządzenie reaguje na inne substancje zawarte w liquidzie, takie jak glikol propylenowy (który też jest alkoholem) czy gliceryna. Po kilkunastu minutach wszystko powinno jednak wrócić do normy, a obecność alkoholu w wydychanym powietrzu wyniesie zero.

Profesjonalne alkomaty, z jakich korzysta między innymi policja, są kalibrowane na alkohol spożywczy. W związku z tym wynik pomiaru nawet krótko po wapowaniu będzie prawidłowy, czyli negatywny. Jeśli jednak urządzenie wykaże obecność alkoholu w wydychanym powietrzu, możesz powtórzyć test po piętnastu minutach dla rozwiania wątpliwości. Jeśli rzeczywiście nie spożywałeś alkoholu, wynik będzie negatywny. Na jego zafałszowanie prędzej wpłynie zjedzenie cukierka z „procentami” lub użycie płynu do płukania ust niż palenie elektronicznego papierosa.

Wapowanie a prowadzenie auta

Podsumowując, palenie e-papierosów nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdu, więc zaraz po skończeniu wapowania możesz śmiało ruszać w trasę. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzać z ilością nikotyny w e-liquidzie. Chociaż jej niska dawka skutkuje podniesieniem koncentracji, zbyt duże stężenie może odurzać i powodować zawroty głowy, co rzecz jasna nie sprzyja skupieniu za kierownicą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj