Czy okap musi być podłączony do wentylacji?

0
681
Czy okap musi być podłączony do wentylacji?

Zapach smażonego mięsa, ryb albo frytek nie należy do najprzyjemniejszych, szczególnie jeśli jest dość intensywny. Osoby, które posiadają w mieszkaniach nieskuteczną wentylację, borykają się z problemem ostrej woni, pozostającej po gotowaniu. Czy można sobie z tym skutecznie poradzić? Oczywiście! Odpowiedzią jest montaż okapu kuchennego, który eliminuje wszelkie nieprzyjemne zapachy, ale także parę wodną powstającą podczas obróbki termicznej potraw. Pytanie jednak pozostaje otwarte w zakresie konieczności podłączenia okapu do instalacji wentylacyjnej. Sprawdźcie, czy jest to konieczne.

To zależy

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ konieczność podłączenia okapu do instalacji wentylacyjnej lub też jej brak jest wynikiem rodzaju urządzenia, jakie zastosujemy. Nie wszędzie bowiem możliwe jest wpięcie okapu do wentylacji, dlatego też stosuje się alternatywne rozwiązania, jakimi są na przykład pochłaniacze kuchenne. Instalowane są dokładnie tak samo, jak tradycyjny okap. Różnica jednak polega na tym, że sprzęt ten nie wymaga instalacji kominowej. Wyposażony jest w filtry, które oczyszczają powietrze z zapachów oraz nadmiaru pary wodnej.

Warto jednak pamiętać, że tego typu pochłaniacze, które kupicie z pomocą pożyczki online, nie zawsze będą wyróżniać się najwyższą skutecznością. Ma na to wpływ między innymi system wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej, zastosowanej w domu. Pochłaniacz powinien mieć zapewnioną odpowiednią cyrkulację powietrza, dlatego też szczelne okna i drzwi wpłyną negatywnie na jego wydajność. Co więcej, musicie zwracać uwagę na rodzaj zastosowanych filtrów i możliwość ich łatwego czyszczenia lub wymiany. Wybierając podstawowe modele pochłaniaczy, trudno będzie wyeliminować zapach pochodzący z kuchni.

Okap w wentylacji

Osobną kategorią urządzeń są typowe okapy kuchenne, montowane nad kuchenką, a następnie włączane do instalacji wentylacyjnej budynku. W tym przypadku możemy mówić o ogromnej skuteczności, która oczywiście zależna jest od jakości okapu, ale także wspomnianej wcześniej cyrkulacji powietrza. Tego rodzaju sprzęt pozwala wyeliminować wszelkie nieprzyjemne zapachy oraz parę wodną, która staje się dokuczliwa szczególnie w sezonie zimowym. Prawidłowy montaż okapu nie wpływa negatywnie na system wentylacji jako taki, dlatego lepiej powierzyć prace instalacyjne specjalistom, w czym pomoże pożyczka online.

Decydując się na okap kuchenny, zwróćcie uwagę na funkcje, jakie oferuje. Podstawową jest oczywiście mechaniczne wyciąganie powietrza i przekazywanie do instalacji wentylacyjnej. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest dodatkowe oświetlenie oraz wysuwana czerpnia, która gwarantuje efektywne pobieranie powietrza i pary wodnej z całego obszaru roboczego kuchenki. Co więcej, tego typu okapy są także bardzo estetycznym elementem aranżacyjnym. Można znaleźć je w różnorodnych wersjach kolorystycznych, dzięki czemu wpisują się zarówno w styl nowoczesny, jak i klasyczny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj