Prosty i nieskomplikowany w działaniu zawór elektromagnetyczny to nieodłączny element zarówno nieskomplikowanych instalacji, jak i mocno zaawansowanych konstrukcji. Choć zasada działania zaworu jest prosta, może on nie działać tak, jak trzeba, gdy będzie niewłaściwie dobrany. Dlatego też przy projektowaniu i późniejszym wykonaniu wszelkich konstrukcji związanych z przepływem różnego rodzaju mediów, zawsze warto na dłużej pochylić się nad wyborem odpowiedniego rozwiązania.
Jak działa zawór elektromagnetyczny?
Zawór elektromagnetyczny szybko i skutecznie odcina przepływ mediów w instalacji. Działa dzięki wbudowanej cewce elektromagnetycznej, która odbiera sygnały elektryczne i na tej podstawie zamyka lub otwiera zawór w zależności od potrzeb. Aby zawór działał sprawnie, powinien być idealnie dopasowany do instalacji. Choć wydawałoby się, że wystarczy dobrać zawór pod kątem wielkości średnicy instalacji, w rzeczywistości problem jest zdecydowanie bardziej złożony.
Jak wybierać zawór elektromagnetyczny?
Jeśli chcemy, aby zawór elektromagnetyczny działał sprawnie przez długi czas, kwestią oczywistą jest sięganie po rozwiązania wysokiej jakości i pochodzące od sprawdzonych producentów. Jak wiadomo, jakość przekłada się na niezawodność. Dobre produkty wykonane są z odpowiednio solidnych komponentów, które przekładają się na funkcjonalność instalacji.
Przy wyborze zaworu warto zwracać uwagę między innymi na rodzaj medium, jakie przepływa przez instalację. Problemu nie ma w przypadku wody czy gazu, jednak zdarzają się instalacje, w których płyną substancje dosyć agresywne pod względem chemicznym, mogące negatywnie wpływać na stan i funkcjonalność zaworu. Ten poziom agresywności powinien być ustalony, znany i wzięty pod uwagę przy wyborze konkretnego zaworu. Jeśli zawór elektromagnetyczny będzie wykonany ze słabszych i mniej wytrzymałych materiałów, może sobie nie poradzić na dłuższą metę – cała instalacja będzie wtedy zużywała się zdecydowanie szybciej.
Inne parametry, które ułatwią wybór
Rodzaj płynącego medium i wielkość instalacji to ważne czynniki wyboru zaworu, ale nie jedyne. Jeśli chcesz, aby zawór elektromagnetyczny nie powodował problemów, weź również pod uwagę kwestie temperatury zarówno medium, jak i otoczenia, ciśnienie medium, typ zaworu – tu do wyboru mamy zawory bezpośredniego lub pośredniego działania, a także klasę ochrony cewki. Im więcej parametrów będzie nam znanych, tym łatwiej będzie wybrać taki zawór elektromagnetyczny, który pod każdym względem będzie dopasowany do instalacji.