Zawór elektromagnetyczny – jak wybrać najlepsze rozwiązanie?

0
337
zawory elektromagnetyczne

Prosty i nieskomplikowany w działaniu zawór elektromagnetyczny to nieodłączny element zarówno nieskomplikowanych instalacji, jak i mocno zaawansowanych konstrukcji. Choć zasada działania zaworu jest prosta, może on nie działać tak, jak trzeba, gdy będzie niewłaściwie dobrany. Dlatego też przy projektowaniu i późniejszym wykonaniu wszelkich konstrukcji związanych z przepływem różnego rodzaju mediów, zawsze warto na dłużej pochylić się nad wyborem odpowiedniego rozwiązania.

Jak działa zawór elektromagnetyczny?

Zawór elektromagnetyczny szybko i skutecznie odcina przepływ mediów w instalacji. Działa dzięki wbudowanej cewce elektromagnetycznej, która odbiera sygnały elektryczne i na tej podstawie zamyka lub otwiera zawór w zależności od potrzeb. Aby zawór działał sprawnie, powinien być idealnie dopasowany do instalacji. Choć wydawałoby się, że wystarczy dobrać zawór pod kątem wielkości średnicy instalacji, w rzeczywistości problem jest zdecydowanie bardziej złożony.

Jak wybierać zawór elektromagnetyczny?

Jeśli chcemy, aby zawór elektromagnetyczny działał sprawnie przez długi czas, kwestią oczywistą jest sięganie po rozwiązania wysokiej jakości i pochodzące od sprawdzonych producentów. Jak wiadomo, jakość przekłada się na niezawodność. Dobre produkty wykonane są z odpowiednio solidnych komponentów, które przekładają się na funkcjonalność instalacji.

Przy wyborze zaworu warto zwracać uwagę między innymi na rodzaj medium, jakie przepływa przez instalację. Problemu nie ma w przypadku wody czy gazu, jednak zdarzają się instalacje, w których płyną substancje dosyć agresywne pod względem chemicznym, mogące negatywnie wpływać na stan i funkcjonalność zaworu. Ten poziom agresywności powinien być ustalony, znany i wzięty pod uwagę przy wyborze konkretnego zaworu. Jeśli zawór elektromagnetyczny będzie wykonany ze słabszych i mniej wytrzymałych materiałów, może sobie nie poradzić na dłuższą metę – cała instalacja będzie wtedy zużywała się zdecydowanie szybciej.

Inne parametry, które ułatwią wybór

Rodzaj płynącego medium i wielkość instalacji to ważne czynniki wyboru zaworu, ale nie jedyne. Jeśli chcesz, aby zawór elektromagnetyczny nie powodował problemów, weź również pod uwagę kwestie temperatury zarówno medium, jak i otoczenia, ciśnienie medium, typ zaworu – tu do wyboru mamy zawory bezpośredniego lub pośredniego działania, a także klasę ochrony cewki. Im więcej parametrów będzie nam znanych, tym łatwiej będzie wybrać taki zawór elektromagnetyczny, który pod każdym względem będzie dopasowany do instalacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj