Silnik diesla wchodzi na wysokie obroty po odpaleniu – jakie przyczyny?

0
1782
Silnik diesla wchodzi na wysokie obroty po odpaleniu - jakie przyczyny?

Samochody z silnikiem diesla mają opinię wytrzymałych i niezawodynych, ale czy zawsze tak jest? Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że zaraz po przekręceniu kluczyka w stacyjce, silnik Twojego auta od razu wszedł na wysokie obroty? Być może zastanawiałeś się później, co może być przyczyną takiego zdarzenia? Jak ustrzec się przed długotrwałą i kosztowną wizytą w warsztacie samochodowym? Każdy kierowca, który jeździ dieslem i dba o swój samochód zapewne zadaje sobie te pytania. Dlatego warto dowiedzieć się, co sprawia, że silnik diesla wchodzi na wysokie obroty zaraz po odpaleniu i jakie są tego przyczyny.

Dlaczego tak się dzieje?

Silnik przeciętnego samochodu osobowego utrzymuje na jałym biegu prędkość na poziomie 600-1000 obr/min. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy ta prędkość jest znacznie wyższa. Co jest tego przyczyną? Odpowiedzi może być kilka. Najczęstsze przyczyny to m.in. przepalenie bezpiecznika, uszkodzony silniczek krokowy, nieszczelne podciśnienie, uszkodzona przepustnica lub awaria komputera. Często obciążenie silnika różnymi akcesoriami, czy dodatkowym wyposażeniem samochodu prowadzi do obniżenia jego pędkości obrotowej. Dlatego, głównie w celu kompensacji utraty energii z powodu zasilania tych urządzeń, silnik czasami sam podnosi prędkość obrotu biegu jałowego.

Czy to jest poważna sprawa?

Jak zostało napisane wcześniej, podwyższenie prędkości silnika może wynikać z dosyć błahym usterek, jak np. przepalenie bezpiecznika, ale może również mieć nieco istotniejsze przyczyny – np. nieszczelne podciśnienie. Ważne jest, żeby sprawdzić, czy podwyższona prędkość silnika występuje również później, kiedy samochód już się trochę rozgrzeje. Silnik diesla, który wchodzi na wysokie obroty zaraz po odpaleniu, może skutkować dosyć poważną usterką. Dlatego bardzo ważne jest, żeby samochód był jak najszybciej skontrolowany przez profesjonalnego mechanika. W innym wypadku może dojść do poważnego uszkodzenia silnika, a pozornie nieszkodliwa awaria, może się skończyć długotrwałą i kosztowną wizytą w warsztacie samochodowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj