Ograniczenia w wynajmie samochodów. Kogo i kiedy dotyczą?

0
637
Ograniczenia w wynajmie samochodów. Kogo i kiedy dotyczą?

Wynajęcie samochodu z wypożyczalni to doskonały pomysł, jeśli szukasz zastępczego pojazdu zarówno na kilka dni, jak i dłuższy czas. Możesz wyjechać nim w podróż służbową, na rodzinne wakacje lub po prostu dojeżdżać do pracy. Dostępne są także luksusowe i sportowe auta, w których można poczuć się prestiżowo. Warto jednak wiedzieć, że istnieją pewne ograniczenia, które powodują, że nie każdy może wynająć auto z wypożyczalni.

Czy przy wynajmie auta są ograniczenia wiekowe?

W Polsce egzamin na prawo jazdy można zdawać po ukończeniu 18 roku życia, a kurs można rozpocząć już 3 miesiące przed uzyskaniem pełnoletności. Mimo to, że po pozytywnym zdaniu egzaminu nastolatek może od razu ruszyć na ulice, nie jest to możliwe w wynajętym w wypożyczalni samochodzie. Większość firm zezwala na wynajem samochodów dopiero po ukończeniu 21 roku życia. Dodatkowo często wymagane jest posiadanie prawa jazdy od minimum roku. Statystycznie to właśnie młodzi kierowcy powodują najwięcej wypadków drogowych, co tłumaczy, dlaczego firmy nie chcą wynajmować im swoich samochodów. Jak dodaje przedstawiciel wypożyczalni 57rent z Łodzi:

„W przypadku drogich aut luksusowych lub sportowych granica minimalnego wieku, lub posiadania prawa jazdy może być jeszcze wyższa”.

Czy starszy kierowca może wynająć auto z wypożyczalni?

Wraz z upływem czasu nabieramy coraz więcej doświadczenia za kółkiem. Świadczy o tym fakt, że dojrzali kierowcy powodują o wiele mniej wypadków na drodze. Niestety mimo to w wypożyczalniach samochodów istnieje górna granica wieku. Chociaż według badań nie zaleca się prowadzić auta osobą powyżej 75 roku życia, w wielu firmach wynajmujących pojazdy, granica wieku wynosi 70 lat. Jak można się domyśleć, jest to uargumentowane stanem zdrowia. Starsze osoby często gorzej słyszą, mają gorszy refleks, przez co wolniej reagują na zagrożenia na drodze, a także dłużej zajmuje im wykonanie prostych manewrów. Emeryci są też bardziej narażeni na atak serca lub inne problemy zdrowotne, które mogą wywołać na drodze niebezpieczną sytuację.

Jakie dokumenty są potrzebne do wynajęcia auta?

Wypożyczenie auta polega na spisaniu umowy z firmą, a do tego potrzebne są oczywiście dokumenty. Konieczny jest dowód osobisty, prawo jazdy oraz karta kredytowa lub debetowa. Bez chociaż jednej z tych rzeczy podpisanie umowy nie będzie możliwe. Warto wiedzieć, że w niektórych krajach polskie prawo jazdy nie jest wystarczające, aby móc prowadzić samochód. W takiej sytuacji potrzebne będzie międzynarodowe prawo jazdy, które można zdobyć w Starostwie Powiatowym. Dokument ten jest ważny tylko razem z polskim odpowiednikiem. Jeśli chodzi o kartę kredytową lub debetową, musi być ona własnością osoby wypożyczającej auto. Wypożyczalnie nie uznają karty pożyczonej od współpasażera, więc w przypadku, gdy kierowca nie posiada własnej, wynajem pojazdu nie będzie możliwy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj