Drewniane domki mają wiele niezwykłych zalet. Jednak warto pamiętać, że zawsze są dwie strony medalu. Jaka jest ta druga (negatywna) strona domów z drewna?
Drewniany dom: tak i nie
Aby podjąć świadomą decyzję warto jest rozważyć wszystkie za i przeciw. Ludzie robią tak, gdy podejmują ważne życiowe zobowiązania i tak jest również w przypadku domków z drewna. Chociaż drewno to doskonały materiał budowlany, to jednak nie jest do końca idealne – ma też swoje wady. Oto mocne i słabe strony domów drewnianych:
Mocne strony drewnianych domów:
Energooszczędność
Z racji tego, że drewno jest naturalnym izolatorem, domki drewniane są bardzo energooszczędne. Materiał może utrzymywać w domu chłód latem i ciepło zimą (skutecznie izoluje ciepło i zimno), dzięki czemu oszczędność na kosztach energii może wynosić nawet 60%. Większość drewnianych domów składa się z takich materiałów jak wełna mineralna lub skalna, które pomagają je izolować przed stałymi temperaturami na zewnątrz.
Wszechstronność
Drewno jest niezwykle elastycznym materiałem budowlanym. Domy drewniane można nie tylko łatwo zbudować, ale również można je łatwo modyfikować. Ten niezwykły surowiec może być zginany, cięty, klejony, itp., co w znacznym stopniu ułatwia wprowadzanie zmian lub modyfikacji w projekcie na potrzeby przyszłego klienta. Prawda jest taka, że z drewna może powstać każdy projekt domu.
Wydajność
Domy drewniane są niezwykle opłacalne. Możesz budować dom z drewna szybciej i taniej, w zależności od projektu domu. Według statystyk, konstrukcje z tego materiału są o 30% tańsze niż budynki z tradycyjnej cegły i betonu. Ponadto, drewno jest lekkim i ogólnodostępnym materiałem budowalnym, więc nie wydasz dużo środków na jego budowę.
Wytrzymałość
Drewno jako materiał konstrukcyjny jest bardzo wytrzymałe. Prawda jest taka, że domy drewniane wykonane z wysokiej jakości materiału, mogą służyć jako schronienie dla wielu pokoleń. Z badań wynika, że średnia żywotność drewna wynosi od 100 do 150 lat.
Słabe strony drewnianych domów:
Wilgoć
Mimo, że poczyniono ogromne postępy w obróbce drewna, to wciąż jest narażone na pojawienie się gnicia i pleśni. Niekontrolowana wilgoć w drewnianym domu może mieć katastrofalne skutki. Gnicie i pleśń nie tylko źle wpływają na zdrowie, ale również osłabiają drewnianą konstrukcję. Odpowiednie uszczelnienie okien i drzwi oraz podjęcie innych środków zapobiegawczych, to jedyny ratunek.
Łatwopalność
Nie jest tajemnicą, że drewno to jeden z najbardziej łatwopalnych materiałów. Każdy właściciel drewnianego domu powinien być świadomy zagrożenia pożarowego jakie stwarza ta konstrukcja. Stosowanie środków zmniejszających palność i instalacja automatycznego systemu gaszenia pożaru może ograniczyć ryzyko pojawienia się ognia.
Zmiany strukturalne
Drewno ma charakter higroskopijny, co oznacza, że może pobierać wodę z otoczenia, zwłaszcza w miejscach o wysokim poziomie wilgotności. Gdy drewno wchłania wilgoć z otoczenia to skutkiem tego jest to, że kurczy się i pęcznieje. Dlatego, używanie specjalistycznych środków wodoodpornych jest konieczne, żeby uniknąć takich problemów.
Chociaż prawdą jest, że domy drewniane są bardziej ekonomiczną alternatywą dla domów budowanych z betonu i tradycyjnej cegły, to jednak mają kilka istotnych wad. Najważniejszą z nich są wysokie koszty utrzymania, w tym konserwacji i pielęgnacji. Z racji tego, że drewno jest częścią natury, drewniane domki są korzystne dla środowiska, ale są również bardzo podatne na zmiany klimatyczne.