Pierwszy leasing – co warto wiedzieć?

0
580
Pierwszy leasing – co warto wiedzieć?

Temat leasingu jest popularnym zagadnieniem, zwłaszcza wśród przedsiębiorców i osób, które są zainteresowane otwarciem własnej firmy w niedalekiej przyszłości. Należysz do tej grupy, ale póki co leasing brzmi dla Ciebie tajemniczo? W tym artykule doradzimy Ci, jak przygotować się do pierwszego leasingu i co warto o nim wiedzieć. Zapraszamy do lektury!

Na czym polega leasing samochodu?

By uzyskać dokładną odpowiedź poprosiliśmy o merytoryczne wsparcie specjalistów z podkarpackiej firmy Rydzowski Leasing. Jak podkreślili eksperci – leasing jest umową cywilnoprawną podpisywaną między leasingodawcą a leasingobiorcą (przedsiębiorcą lub osobą prywatną). Dzięki temu dokumentowi możliwe jest użytkowanie samochodu bez konieczności jego nabycia. Twoim obowiązkiem jest jedynie comiesięczne spłacanie raty leasingowej przez określony czas i oczywiście – dbanie o używany samochód. Kiedy umowa się skończy, możesz wykupić pojazd na atrakcyjnych warunkach cenowych.

Najpopularniejszym przedmiotami leasingu są samochody osobowe lub dostawcze. Jednak możliwości jest o wiele więcej. Ta forma finansowania obejmuje również m.in. pojazdy ciężarowe, maszyny, nieruchomości czy nawet panele fotowoltaiczne.

Ile kosztuje leasing?

Na to pytanie niestety nie możemy udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Bowiem cena comiesięcznej raty jest uzależniona od kilku czynników, które są indywidualne dla każdego. Są to stan samochodu (nowy lub używany), jego cena, wysokość wkładu własnego i okres trwania umowy. Pomocny w oszacowaniu raty jest kalkulator leasingowy. Po uzupełnieniu niezbędnych informacji możesz zobaczyć, ile mniej więcej wyniesie Cię miesięczna rata.
Pamiętaj jednak, że kalkulator to jedynie szacunkowe koszty. Dokładną cenę poznasz bezpośrednio w firmie leasingowej, np. Rydzowski Leasing.

Co z kosztami początkowymi?

Przy podpisaniu umowy leasingowej musisz liczyć się także z kosztami początkowymi. Są to:

  • Czynsz inicjalny – jest to wpłata początkowa lub inaczej mówiąc wkład własny. Kwota ta może wynosić maksymalnie 45% wartości samochodu, jednak najczęściej jest to 10-20%.
  • Ubezpieczenie – aby wziąć samochód w leasing, wymagane jest posiadanie ubezpieczenia OC i AC. W niektórych firmach ubezpieczenie to może być już wliczone w koszty, jednak nie zawsze jest to najkorzystniejsze rozwiązanie.
  • Rejestracja – koszt ten dotyczy samochodów, które należy zarejestrować w wydziale komunikacji. Jest to obowiązek leasingodawcy, jednak to Ty musisz pokryć koszty. Zazwyczaj jest to 300-400 zł.

Jak wygląda ubieganie się o leasing?

Kiedy zdecydujesz się na leasing samochodu osobowego lub dostawczego (czy innego przedmiotu) i wybierzesz odpowiednią firmę, możesz przystąpić do wypełniania wszelkich formalności. Będzie Ci potrzebny dowód osobisty i prawidłowo wypełniony wniosek. Jeśli masz obawy przed samodzielnym wypełnieniem dokumentów, możesz skorzystać z pomocy specjalistów, takich jak w Rydzowski Leasing.

Decyzja o przyznaniu leasingu jest wydawana dość szybko. Bardzo często jest to już kilka godzin od złożenia wniosku, natomiast dopełnienie wszystkich procedur nie powinno zająć dłużej niż tydzień.

Jak wygląda użytkowanie samochodu wziętego w leasing?

Przede wszystkim musisz pamiętać, że ani Ty, ani Twoja firma nie jesteście właścicielami pojazdu. Przez czas trwania umowy jest nim firma leasingowa. Jednak to Twoim obowiązkiem jest dbanie o sprawność i użyteczność samochodu, np. odbywanie regularnych przeglądów czy korzystanie z serwisu. Koszty przeglądów ponosi osoba korzystająca z samochodu, jednak na rynku można znaleźć oferty już z doliczonymi do raty kosztami obsługi serwisowej.

Pierwszy leasing – co warto wiedzieć?

Kto może korzystać z auta?

Zasady użytkowania samochodu w leasingu przez osoby trzecie regulują przepisy zawarte w Ogólnych Warunkach Umowy Leasingu. Osoby najbliższe, np. rodzina, domownicy czy pracownicy przedsiębiorstwa mogą zazwyczaj korzystać z pojazdu bez żadnych przeszkód. Użytkowanie musi jednak spełniać warunki ubezpieczenia. Odrębnym przypadkiem jest wypożyczenie lub podnajęcie samochodu innej firmie. Wtedy konieczne jest poinformowanie leasingodawcy i otrzymanie jego zgody. Opłata manipulacyjna za wydanie takiej zgody wynosi około 200-300 zł.

Czy leasing samochodu się opłaca?

Wzięcie samochodu w leasing posiada wiele korzyści. Przede wszystkim są to zazwyczaj o wiele mniejsze koszty niż wzięcie kredytu na pojazd. Koszty są rozłożone w czasie, a Ty nie musisz od razu płacić pełnej kwoty za samochód, którego będziesz używać. Plusem tego rozwiązania jest również to, że nie obniża ono zdolności kredytowej przedsiębiorstwa, a pomaga w oszczędności podatkowej.

Leasing samochodu daje również możliwość zaliczenia całości lub części opłat leasingowych do kosztów uzyskania przychodów, co jest korzystne podczas prowadzenia działalności gospodarczej. Procedury uzyskania leasingu nie są tak skomplikowane jak otrzymanie kredytu i wymagają dopełnienia mniejszej ilości formalności, co zajmuje zdecydowanie mniej czasu.

A co z wadami? Pojazd nie jest własnością Twojej firmy, a Ty nie jesteś jego właścicielem. Minusem są sztywne zasady określające okres trwania umowy.

Czy jest to zatem opłacalne rozwiązanie? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sam, jednak leasing samochodu to wiele korzyści, które są pomocne zarówno w prowadzeniu firmy, jak i prywatnym życiu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj