Potrzebujesz informacji na temat tego jak zagospodarować powierzchnię ścian w swoim mieszkaniu? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.
Przez długi czas tapeta była najpopularniejszym materiałem do dekoracji ścian i w wielu miejscach jest tak do dziś. Rzeczywiście, tapetowanie ścian jest najłatwiejszym, najszybszym i najbardziej ekonomicznym sposobem renowacji pomieszczenia. Nie ma potrzeby przygotowywania ścian pod tapetę, tapeta będzie ukrywać mikropęknięcia i nierówności ścian, a dzięki swojej elastyczności, tapeta wytrzyma lekkie przemieszczanie się ścian przy osadzaniu się ścian nowego budynku. Obecnie najbardziej popularne są tapety wykonane z winylu.
Ale przywództwo tapety na piedestale wykończeń wnętrz już zaczyna konkurować z innymi materiałami, o których będziemy mówić w tym artykule.
Opcje wykończenia ścian
- Farba
- Tynk dekoracyjny
- Laminat
- Płytki ceramiczne
- Kwarc winylowy
- Naturalne drewno
- Panele 3D
Malowanie ścian to druga najpopularniejsza opcja wykończenia po tapecie. Wśród zalet niewątpliwie będzie możliwość wyboru farby w dowolnym odcieniu, jest to prosta, szybka i niedroga opcja wykończenia, pod warunkiem, że ściany są przygotowane do malowania. Ponadto przygotowane ściany można malować dowolną liczbę razy na różne kolory, a poprawki wykonujemy równie szybko i łatwo. Wady obejmują konieczność idealnego wyrównania powierzchni ściany.
Tynk dekoracyjny umożliwia również jego malowanie na wierzchu w dowolnym odcieniu. Za pomocą różnych narzędzi (wałków, gąbek, szpatułek, pędzli) można stworzyć niepowtarzalną teksturę imitującą inne materiały. Tynk kładzie się na wielu czyszczonych powierzchniach, maskuje nierówności ścian, nie ma potrzeby ich wyrównywania jak przy malowaniu. Tynk to materiał przyjazny dla środowiska, który tworzy trwałą powłokę odporną na naprężenia mechaniczne, ma niewielką izolację akustyczną i nie pochłania zapachów. Wadą tynkowania ścian jest koszt, trudna aplikacja i demontaż.
Coraz bardziej tradycyjne wykładziny podłogowe, takie jak laminat, są stosowane jako dekoracja ścian. Dekoracja ścian laminowanych to również stosunkowo nowa technika projektowania. Taka okładzina ścienna wytrzyma wiele lat, jest mocna, trwała, łatwa w utrzymaniu i posiada pewien stopień izolacji cieplnej i akustycznej. Ale laminat nie nadaje się do pomieszczeń o wysokiej wilgotności i temperaturze. Koszt tego materiału będzie niższy niż w przypadku płytek ceramicznych, a instalacja będzie łatwiejsza. Instalacja, choć żmudna, może być wykonana samodzielnie.
Płytki ceramiczne lub kamionka porcelanowa to niezawodny, trwały, odporny na zużycie materiał, który zapewnia 100% odporność na wilgoć i jest łatwy do czyszczenia. W przypadku płytek ściennych coraz bardziej preferowane są średnie i duże formaty. Małe płytki i mozaiki są używane głównie jako akcent dekoracyjny. Oczywiście wybierając płytkę jako materiał do dekoracji ścian, trzeba być przygotowanym na długi i żmudny proces jej montażu, posiadać specjalne narzędzia lub zatrudnić glazurników. A także cena wysokiej jakości płytek wielkoformatowych będzie dość wysoka.
Kwarcowa płytka winylowa lub PCV to powłoka kompozytowa składająca się z polimerów i piasku kwarcowego, podobnie jak linoleum, tylko mocniejsza, bardziej ognioodporna, posiada na powierzchni teksturę antypoślizgową imitującą drewno, kamień lub płytki ceramiczne. Płytki winylowe kwarcowe są cienkie, lekkie, sprężyste, nie przebijają się przez meble, są odporne na wilgoć, można je stosować w wilgotnych pomieszczeniach, łatwo je montować i ciąć nożem, nie ma potrzeby stosowania dodatkowych elektronarzędzi. Wadą tej powłoki jest to, że jest to sztuczny materiał, który nie „oddycha”, jest wrażliwy na ujemne temperatury i może pękać, płytki są droższe niż laminat i wymagają dobrze wypoziomowanego podłoża.
Dekoracja ścienna z drewna.
Drewno to naturalny, ekologiczny i trwały materiał o wyjątkowej fakturze, przyjemny i ciepły w dotyku, łatwy w montażu i wnoszący do wnętrza przytulne nuty wiejskiego życia. Ale są też wady: ten materiał nie jest odporny na wilgoć i musi być pokryty warstwą ochronną: olejem, farbą, bejcą, impregnatem lub lakierem. W przypadku zmiany temperatury i wilgotności drewno może pękać i odkształcać się, dlatego zaleca się stosowanie już wysuszonego materiału i wypełnianie luk technologicznych w trakcie montażu, aby uniknąć pęcznienia. Aby pracować z drzewem, jego wycinaniem i dopasowywaniem, potrzebujesz elektronarzędzi lub możesz zapłacić za cięcie w sklepie. Za pomocą narzędzia ręcznego nie będziesz w stanie wykonać idealnie równych cięć i narożników. Jeśli planujesz zamontować drewniane deski, listwy lub panele tak, aby ściana była widoczna w pęknięciach między nimi, to najpierw należy ją pomalować na żądany kolor.
Panele 3D mają najszersze możliwości realizacji pomysłów projektowych, przy pomocy paneli ściennych można uzyskać kształty i powierzchnie, które są bardzo trudne lub niemożliwe do wytworzenia z innych materiałów. Panele 3D mogą być wykonane z różnych materiałów: gipsu, drewna, tworzyw sztucznych, tekstyliów, metalu, szkła, ukrywają drobne nierówności w ścianach, są łatwe w montażu, każdy panel można wymienić oddzielnie od reszty. Panele są aktywnym elementem dekoracyjnym we wnętrzu i zwracają na siebie uwagę, dlatego nie należy się nimi zbytnio przejmować, aby nie przesadzić z akcentem, którym oczy szybko mogą się męczyć. Dekoracja ścienna z panelami nadaje się do zagospodarowania przestrzennego, użyj na jednej ścianie lub jej części. Wadą paneli jest ich wysoki koszt i trudność w czyszczeniu ze względu na osadzanie się kurzu.
W nowoczesnych wnętrzach projektanci nie stosują tylko jednego rodzaju dekoracji ściennych do dekoracji wnętrz , ale łączą kilka typów w celu zagospodarowania przestrzeni, jako projekt dekoracyjny i tworząc jedną przemyślaną koncepcję.
Artykuł opracowany przy współpracy ze sklepem internetowym Innetapety.pl.