Niezastąpiona pneumatyka w przemyśle motoryzacyjnym

0
996

Pneumatyka występuje na praktycznie każdym odcinku powstawania pojazdów w przemyśle motoryzacyjnym. Już w etapie produkcji samochodu i jego komponentów oraz dalszego ich użytkowania i pielęgnacji zauważamy szerokie zastosowanie narzędzi zasilanych sprężonym powietrzem. Ten dział automatyki mechanicznej bez dwóch zdań zwiększa bezpieczeństwo i komfort pracy.

Pneumatyka jest zauważalna w każdym obszarze, który jest związany z światowym przemysłem motoryzacyjnym. Układy, które wykorzystują sprężone powietrze możemy spotkać nie tylko w fabrykach, ale również w ogólnodostępnych serwisach oraz zakładach wulkanizacyjnych.

Jednym z przyrządów, który wykorzystują sprężone powietrze do swojej pracy są napędy pneumatyczne. Działają one w ruchu prostolinijnym w stosunkowo wysokiej prędkości, a ich nieskomplikowana budowa skutkuje rzadką awaryjnością. Pomagają one w prostej pracy takiej jak obracanie, przesuwanie czy dociskanie.

Pneumatyka ma również swoje szerokie zastosowanie w pracach, które dotyczą ogumienia wspomnianych pojazdów. W zakładach wulkanizacyjnych do prac montażowych i demontażowych wykorzystuje się klucze pneumatyczne. Narzędzia te dzięki swojej niezawodności zapewniają wygodną pracę przy jednoczesnych niskich kosztach. Mowa tutaj o kluczach mających zwiększony moment obrotowy, takich jak klucze udarowe, kątowe, impulsowe lub te z otwartą głowicą. Dodatkowo warto wspomnieć tutaj o tawotnicach, smarownicach oraz pompach, które są wszechobecne w warsztatach samochodowych i są odpowiedzialne za rozprowadzanie olejów oraz smarów na różne odległości z pomocą ciśnienia.

Mówiąc o warsztatach samochodowych nie sposób nie wspomnieć o naprawie silników. Wspomniana czynność najczęściej wiąże się z pracą w pomieszczeniu, które jest zamknięte. Sytuacja ta sprawia, że potrzebna jest dobra cyrkulacja powietrza w pomieszczeniu, na co czasem zwykła wentylacja nie wystarcza. W tych okolicznościach przydatne jest stosowanie specjalistycznych węży odciągowych. To właśnie one eliminują zanieczyszczenie bezpośrednio z pomieszczenia, gdzie pracujemy. Przykładem takich węży mogą być węże ssawne, które bardzo łatwo zabezpieczyć przed uszkodzeniami mechanicznymi za pomocą mechanizmów balansowych lub bębnowych. Węże te są również bardzo elastyczne, co pomaga w ich dostosowaniu do miejsca pracy.

Pneumatyka pomaga także w obszarze usług lakierniczych. Mowa tutaj o natryskowych pistoletach lakierniczych, które służą równomiernemu rozmieszczeniu lakieru na powierzchni całego samochodu, co widać po uzyskanym kolorze. Do wykończenia karoserii i ostatecznej obróbki służą specjalne szlifierko polerki pneumatyczne, które dzięki swojej wysokiej prędkości obrotowej oraz niskiemu poziomowi hałasu są bardzo pomocne.

Wykorzystanie sprężonego powietrza jest również widoczne w samej konstrukcji samochodu. Przykładem mogą być klapy oraz bagażniki, gdzie wykorzystuje się sprężyny gazowe o konkretnej średnicy, sile nabycia i zakresie temperatury pracy. Sprężyny gazowe mocowane są w autach luksusowych takich jak Lexus czy Alfa Romeo, ale również w foodtrackach, gdzie wspomagają unoszenie się klap osłonowych. Siłownik gazowy można bez problemu zamontować w każdej pozycji, która zależy jednak od rodzaju jego wykorzystania.

Pneumatyka jest wszechobecna w każdym etapie dotyczącym przemysłu motoryzacyjnego. Jest ona bardzo wygodną oraz względnie tanią receptą na wiele wyzwań dla zakładów branżowych. Co ważne, korzystanie ze sprężonego powietrza zapewnia również wysoką jakość wykonywanej pracy. Więcej informacji na temat pneumatyki i jej szerokiego wykorzystania znajdziesz na www.pneumat.com.pl, gdzie istnieje także możliwość zakupów online.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj