Na jaką aranżację kuchni warto się zdecydować?

0
230
Na jaką aranżację kuchni warto się zdecydować?

Jakimi zasadami powinniśmy się kierować, żeby mieć wygodną kuchnię?

Open space czy kuchnia tradycyjna?

Jeżeli gotujemy w domu dobrze jest postawić na użyteczną przestrzeń w kuchni. Czy tego typu przestrzeń musi być mała czy raczej duża? prawdopodobnie inne składowe determinują jej funkcjonalność, która wpływa na wygodę w czasie przyrządzania potraw? Jak wiadomo powstały fundamentalne zasady, których należy się trzymać, gdy zabieramy się za urządzanie kuchni. Co jest najważniejsze? Najpierw powinno się rozważyć, czy wygodniejszą opcją będzie kuchnia otwarta, czy może kuchnia tradycyjna.

Każda z opcji, ma różne minusy i zalety. To, jaki rodzaj kuchni zaprojektujemy uzależnione jest od naszych potrzeb. Współcześnie coraz rzadziej wybieramy kuchnię tradycyjną. Aczkolwiek, w starym budownictwie to właśnie z takim projektem się spotykamy. Kuchnia niezależna koniecznie musi być duża, bo w przeciwnym wypadku będzie klaustrofobiczna. Przeważnie nie zawsze da się zmienić metraż. W takim wypadku alternatywą będzie open space. Taki pomysł daje nam możliwość bycia razem podczas gotowania potraw. Urządzanie kuchni zamkniętej okazuje się lepsze dla osób, które interesują się pieczeniem ciast, bo lubią się tak wyciszyć.

Jakie są najważniejsze zalety kuchni otwartej?

Po pierwsze optycznie powiększa wnętrz oraz charakteryzuje ją większa użyteczność. Do minusów należy rozprzestrzenianie się kuchennych zapachów. Kuchnia zamknięta z kolei wyróżnia się dużą swobodą aranżacyjną pozostałych pokoi, a także izolacją przed zapachami. Do minusów zaliczamy warunek większej powierzchni.

Jaki projekt zabudowy kuchennej zaplanować?

Następnym krokiem powinno być wybranie układu szafek kuchennych i sprzętów AGD. Powinniśmy kierować się tu prawami ergonomii, które pomogą zaprojektować wnętrze wygodne i funkcjonalne. Możliwość ustawienia szafek jest uzależniona od metrażu i kształtu kuchni. Istotne są również otwory okienne i drzwiowe. Decydując się na układ szafek kuchennych, warto nie zapominać o zasadzie trójkąta roboczego. Jego wierzchołki stanowią lodówka, zlew i płyta grzewcza. Urządzanie kuchni według tego prawa zaprocentuje efektywną i ekspresową pracą.

Rozkład na planie litery U czy raczej układ jednorzędowy?

Sprawdzonych jest kilka możliwości architektonicznych, które możemy wybrać do naszego domu przyjmując pewne ograniczenia. Jeśli dysponujemy małą przestrzenią, lepiej jest zdecydować się na tę drugą opcję, czyli open space. Niestety taki układ nie należy do wybitnie komfortowych. Nieco korzystniejsze rozwiązanie przedstawia układ jednorzędowy z wyspą barową, na której można umieścić zlew i płytę grzewczą, co znacząco poprawi ergonomię.

Jeśli zdecydujemy się na urządzanie kuchni w układzie dwurzędowym, uzyskamy lepszą funkcjonalność. Gwarantuje on idealną komunikację i dobrze się sprawdza również w pomieszczeniach niewielkich. Bardzo łatwo daje się tu zastosować trójkąt roboczy. W przypadku, gdy zależy nam na większej przestrzeni kuchennej, najlepiej zaprojektować ją na planie litery L, G lub U.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj