Jak wybrać glinki do lakieru?
Mycie samochodu w swej podstawowej wersji to czynność zdecydowanie mało skomplikowana. Jeśli jednak zależy ci na spektakularnym efekcie, trzeba wejść kilka poziomów wyżej i zdecydować się na autodetailing. To wieloetapowy proces bardzo dokładnego i precyzyjnego oczyszczania lakieru w najmniejszych nawet zakamarkach. Jednym z etapów autodetailingu jest glinkowanie. Na czym dokładnie ono polega? Jakie glinki do lakieru wybierać?
1. Na czym polega glinkowanie? Rodzaje glinek
2. Jaka glinka będzie najlepsza?
3. Jak używać glinki do lakieru?
Kiedy i jak często stosować glinki do lakieru? Wszystko zależy od twoich potrzeb i okoliczności, w jakich przechowywane jest auto. W przypadku pojazdów garażowanych można to robić rzadziej, w pozostałych zaś – przeważnie wystarczy dwa razy do roku: przed zimą i na wiosnę.
Na czym polega glinkowanie? Rodzaje glinek
Glinkowanie to proces dekontaminacji – czyszczenia lakieru samochodowego przy użyciu glinki, czyli mieszaniny masy plastycznej z cząstkami polerskimi. Za sprawą tej substancji można pozbyć się zabrudzeń nieusuwalnych w czasie tradycyjnego mycia karoserii.
Glinka samochodowa swoją konsystencją przypomina plastelinę i występuje w trzech stopniach twardości: jako miękka (o zabarwieniu pomarańczowym), średnio agresywna (żółta) oraz twarda – agresywna (w kolorze niebieskim). Stopień twardości stanowi podstawowe kryterium wyboru preparatu.
Jaka glinka będzie najlepsza?
Rozwińmy temat dopasowania i ustalmy, która glinka do lakieru będzie optymalnym wyborem w konkretnych sytuacjach.
Zdecydowanie najbezpieczniejsza okazuje się glinka miękka. Co prawda, usuwanie z powierzchni zanieczyszczenia za jej pomocą będzie czasochłonne i niełatwe, jednak zyskujesz pewność, że po takim zabiegu na lakierze nie pozostaną żadne ślady. Ten wariant jest najdelikatniejszy i doskonale sprawdza się przy mało inwazyjnych osadach i zabrudzeniach. Rodzaj pośredni to glinka średnio agresywna, przeznaczona do samochodów starszych, pokrytych twardszym lakierem oraz do bieżącej pielęgnacji.
Twardą glinkę należy wybrać, jeśli przygotowujesz lakier do korekcji. Za jej pomocą szybko i skutecznie wyczyścisz powłokę z wszelkich niepożądanych śladów, jednak w czasie tego procesu na powłoce mogą powstać mikrorysy. Nie będą one miały większego znaczenia pod warunkiem dalszej pracy nad lakierem.
Jak używać glinki do lakieru?
Proces oczyszczania lakieru glinką nie jest skomplikowany. W gruncie rzeczy polega on na przecieraniu zwilżonej powierzchni kawałkiem glinki, sekcja po sekcji. Gdy dany fragment jest już gładki, można przejść do następnego fragmentu karoserii. Po oczyszczeniu całości wystarczy dokładnie spłukać warstwę lub umyć ją. Teraz samochód jest gotowy do dalszej pracy, na przykład korekty lakieru czy aplikacji powłoki.