Jak wybrać buty motocyklowe?

0
375
Jak wybrać buty motocyklowe?

Buty motocyklowe stanowią istotny element ubioru każdego motocyklisty. Ich głównym zadaniem jest przede wszystkim ochrona stóp i goleni podczas jazdy. W momencie wypadku zapewniają zabezpieczenie dla pięty, palców, goleni oraz kostki. Zastosowanie butów motocyklowych zwiększa nie tylko poziom bezpieczeństwa, ale również i komfortu. W większości wyposażone są one w membranę, dzięki której obuwie oddycha. Decydując się na zakup butów warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów.

Dobór odpowiedniego rozmiaru

Kupując buty motocyklowe należy generalnie kierować się podobnymi zasadami jak w przypadku normalnego obuwia. Szukając odpowiedniego rozmiaru warto mieć 0,5 cm luzu ponieważ modele te nie rozbijają się po długości, lecz po szerokości.

Baczną uwagę trzeba także zwrócić na obwód cholewki. W przypadku osób o rozbudowanej łydce, nie każdy dostępny model będzie pasować. Dlatego też dobrą praktyką jest nie tylko przymierzenie buta, ale również zasunięcie zamka i pozapinanie wszystkich klamr. Jeśli obuwie będzie zbyt ciasne, wówczas trzeba wymienić model na inny.

Rodzaje butów motocyklowych

Najczęściej wybieranym rodzajem butów są modele turystyczne. Obuwie to jest często kupowane dla początkujących motocyklistów. Czemu akurat te? Ponieważ są dość uniwersalnym rozwiązaniem, zarówno pod kątem wyglądu oraz właściwości ochronnych.

Kolejne z nich to buty motocyklowe miejskie, które jak sama nazwa wskazuje dobrze sprawdzają się w warunkach miejskich. Są bardzo wygodne do codziennego użytku, głównie na krótkich dystansach np. do pracy. Posiadają także atrakcyjny wygląd, co dla niektórych może być istotne. Jedynym mankamentem jest niski poziom ochrony, dlatego też nie zaleca się ich stosować podczas dłuższych tras.

Następnie warto powiedzieć kilka słów o butach motocyklowych sportowych, które oferują szereg dodatkowych zabezpieczeń. Są one wykorzystywane głównie do torowej jazdy. Ze względu na ich wysoki poziom bezpieczeństwa, zakładanie ich jest czasochłonne, sprawiając, że nie nadają się na co dzień.

Ostatnie już to obuwie cross, które muszą być naprawdę solidnie wykonanie. Przeznaczone są one głównie do wyjazdów terenowych, gdzie czyha wiele niebezpieczeństw. Podczas wyboru należy zwrócić uwagę na wygodę, jakość ochraniaczy i aluminiowych zapięć.

Reasumując, wybierając buty motocyklowe należy zastanowić się przede wszystkim nad ich zastosowaniem. Inne modele będą dobierane dla osób spędzających większość czasu w trasie, a inne dla tych, którzy preferują krótkie przejazdy miejskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj