Filtry paliwa – skuteczna ochrona silnika

0
164
Filtry paliwa - skuteczna ochrona silnika

Z pewnością każdemu kierowcy zależy na tym, by paliwo używane w jego samochodzie było czyste. Jest to niezwykle ważny czynnik, gdyż dzięki niemu silnik będzie pracował wydajniej, a samochód zagwarantuje nam bezpieczną jazdę w przestrzeni drogowej. Duże znaczenie ma to nie tylko w pojazdach osobowych i ciężarowych, ale również maszynach rolniczych i urządzeniach przemysłowych. Aby zabezpieczyć silnik przed wszelkiego rodzaju zanieczyszczeniami, stosuje się filtry paliwa.

Skuteczna bariera dla zanieczyszczeń

Podczas jazdy samochodem do jego mechanizmów mogą się przedostać różne zanieczyszczenia. Zazwyczaj będzie to pył, woda, rdza i tym podobne substancje. Aby nie przedarły się one do newralgicznych mechanizmów auta, stosuje się różnorakie zabezpieczenia. Zalicza się do nich filtry paliwa. Na naszym rynku można zakupić tego typu produkty pasujące do wielu marek samochodów, a także pojazdów rolniczych i maszyn przemysłowych. Przed zakupem filtra trzeba się upewnić czy przeznaczony jest on do naszej marki samochodu, i czy spełnia normy techniczne. Poza tym warto zwrócić uwagę na jego niezawodność i trwałość.

Rodzaje filtrów

Filtr paliwa – jak sama nazwa wskazuje – wchodzi w skład układu paliwowego. Do jego zadań należy dbanie o czystość płynu napędzającego auto. Jest to niezwykle ważne, gdyż paliwo tankowane na stacji benzynowej nie jest pozbawione zabrudzeń. Jeżeli przedostałyby się one do silnika, mogłyby spowodować awarię, a co gorsza nawet jego kompletne zepsucie. Na naszym rynku mamy do dyspozycji dwa rodzaje filtrów tego typu. Pierwszy z nich znajduje się przy samym zbiorniku z paliwem. Przeznaczony jest do pojazdów posiadających silnik benzynowy. Jest to niezwykle korzystne rozwiązanie, gdyż pył, kurz i inne mikroelementy nie roznoszą się po układzie paliwowym. Natomiast filtry paliwa do samochodów z silnikami diesla wychwytują nie tylko bród, ale też wodę zawartą w oleju napędowym.

Oznaki wskazujące na potrzebę wymiany filtra

Jeśli chodzi o nowoczesne filtry, przeznaczone do silników wysokoprężnych są one wyposażone w różne zabezpieczenia. Należą do nich między innymi czujniki ilości wody w zbiorniku. Ważną rolę spełniają również korki do spuszczania wody. Dzięki nim nie musimy zbyt często wymieniać filtrów paliwa. Poza tym mamy tu także podgrzewacze, których zadaniem jest dbanie o temperaturę, by nie zamarzła woda. Po czym można się zorientować, że nadszedł czas wymiany filtra? Wyraźnym symptomem będzie sytuacja, gdy samochód pobiera zbyt dużą ilość oleju silnikowego. Zużycie większej ilości paliwa też może wskazywać na potrzebę jego wymiany. Poza tym efektem nadmiernego zanieczyszczenia filtra jest utrata mocy naszego auta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here