Czy wypożyczalnia sprawdza prawo jazdy?

0
453
Czy wypożyczalnia sprawdza prawo jazdy?

Wypożyczenie samochodu wiąże się z koniecznością spełnienia pewnych wymogów. Warto się z nimi zapoznać, a także dowiedzieć nieco więcej na temat ich specyfiki.

Granica wieku

Podczas wypożyczania samochodu najważniejszą kwestią, która jest sprawdzana przez wypożyczalnie, jest granica wieku wynajmującego. Osoba, która pragnie wynająć pojazd, przede wszystkim musi być pełnoletnia. Najczęściej wypożyczalnie ustalają dolną granicę wieku na dwadzieścia lub dwadzieścia jeden lat. W przypadku większych pojazdów może to być dwadzieścia cztery lub dwadzieścia pięć lat. Niektóre firmy pomijają górną granicę wieku, jednak jeśli jest ona ustalona to najczęściej wynosi siedemdziesiąt lat.

Niezbędne dokumenty

Kolejną ważną kwestią podczas wynajmu samochodu jest posiadanie niezbędnych dokumentów tożsamości. Osoba, która pragnie wynająć samochód, powinna się przede wszystkim legitymować dowodem osobistym. Oprócz tego potencjalny wynajmujący powinien również okazać prawo jazdy, ponieważ wypożyczalnia samochodów Szczecin nie może wypożyczyć pojazdu osobie bez uprawnień, a także osobie, która miała uprawnienia, ale je straciła na skutek różnych zdarzeń. Prawo jazdy powinno być odpowiednie dla kategorii pojazdu, który planuje się wynająć.

Doświadczenie za kierownicą

Wiele wypożyczalni samochodów wymaga także od potencjalnego wynajmującego doświadczenia za kierownicą. Najczęściej wymaga się posiadania prawa jazdy od co najmniej roku. Jednak w niektórych przypadkach możliwy jest także wynajem samochodu osobie, która dopiero co odebrała prawo jazdy. Jednak w tej sytuacji koszty będą wyższe, a wybór samochodów ograniczony. Wymagane będzie także najczęściej wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, które pokryje ewentualne straty.

Posiadanie karty kredytowej

Koszty wynajmu samochodu są zróżnicowane i zależne od kilku czynników, wśród których można wskazać między innymi model samochodu oraz długość trwania umowy. Wśród wymagań stawianych przez niektóre wypożyczalnie samochodów można wskazać także konieczność posiadania karty kredytowej, na której będą blokowane środki na wynajem. Natomiast jeśli osoba planująca wynajem nie posiada karty kredytowej to pobierana jest od niej wyższa kaucja, na co warto zwrócić uwagę.

Wpłata kaucji

Wśród niezbędnych aspektów wynajmu samochodu można wskazać także konieczność wpłaty kaucji w różnej wysokości. Kaucja pobierana jest przed rozpoczęciem użytkowania samochodu, a zwraca się ją po wygaśnięciu umowy. Środki przeznaczone na kaucję mogą być także blokowane na rachunku bankowym. Takie rozwiązanie sprawdza się u osób, które posiadają kartę kredytową oraz aktywnie z niej korzystają.

Obowiązki klienta

Podczas wynajmu samochodu należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, iż wynajmuje się go z pełnym bakiem i powinno oddać także z pełnym zbiornikiem. Samochód powinno się zwrócić do wypożyczalni dokładnie w takim samym stanie, w jakim się go wynajęło. W przypadku przekroczenia ustalonego limitu kilometrów może występować konieczność poniesienia dodatkowych opłat, dlatego warto pamiętać o tym aspekcie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj