Kontrolki świecące się na desce rozdzielczej pojazdu służą do informowania kierowcy o tym co obecnie dzieje się z samochodem. Ich pojawienie nie zawsze musi oznaczać coś złego, dlatego nie powinniśmy panikować widząc nieznany symbol, a jak najszybciej zorientować się co on oznacza i potwierdzić czy auto wymaga serwisu. Znajomość zależności kolorystycznej takich kontrolek już jest bardzo istotną podpowiedzią, dlatego zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem. Znajdziesz w nim informacje na temat tego, gdzie szukać pomocy w przypadku nieprawidłowego zachowania pojazdu oraz jak interpretować poszczególne kontrolki pojawiające się na pulpicie.
Widzisz nieznaną kontrolkę na pulpicie? Odwiedź sprawdzony serwis samochodowy
Większość kierowców widząc powiadomienie o stanie pojazdu w postaci świecącej kontrolki, w pierwszej kolejności, decyduje się na sprawdzenie w Internecie co oznacza dany symbol. Niekiedy sytuacja jest bardzo prosta, bo oznaczenia te stworzono tak by były dosyć intuicyjny. Jednak, niektóre symbole, jak chociażby pomarańczowy znaczek silnika, nie mówią nam nic konkretnego. Bez wizyty u renomowanego mechanika nie poznamy prawdziwej przyczyny problemu. Warto pamiętać, o wybieraniu naprawdę sprawdzonych miejsc, a najlepiej dedykowanych serwisów. Przykładowo jeśli Twój nowy Mitsubishi sygnalizuje błąd, warto zgłosić się od razu do dedykowane serwisu Mitsubishi w Lublinie. Nawet, gdy skończyła się gwarancja, wciąż warto odwiedzać mechaników wyspecjalizowanych w danym modelu, bowiem oni najlepiej znają układ i system pojazdów tej marki.
Które kontrolki powinny nas szczególnie zaalarmować?
Tak jak już wspomnieliśmy na wstępie, nie wszystkie kontrolki pojawiające się na desce rozdzielczej muszą sygnalizować coś złego. Zanim sprawdzimy co może oznaczać dana kontrolka, warto zwrócić uwagę na jej kolor, ponieważ sugeruje on nam skalę problemu.
Zielone kontrolki – informacja
Zielone ikonki służą do poinformowania kierowcy o włączeniu jakiejś funkcji. Nie bez powodu symbol świateł, czy kierunkowskazów jest właśnie zielony. Widząc kontrolki w takiej barwie nie ma się czego obawiać, bowiem nie musisz podejmować żadnych konkretnych działań. Zielone kontrolki mogą informować na przykład o włączeniu tempomatu, systemu wspomagania parkowania, trybu ekonomicznego jazdy, czy też sprawnie działającym systemie poduszek powietrznych. Wyjątkiem od reguły zakładającej, że barwa zielona ma służyć za informowanie jest kontrolka oznaczająca włączenie świateł drogowych – jest ona niebieska w celu zróżnicowania systemu świateł w samochodzie.
Żółte kontrolki – sygnalizacja wystąpienia problemu
Niektóre z żółtych kontrolek pełnią funkcję czysto informacyjną, na przykład włączenie świateł przeciwmgielnych, czy podgrzewanie tylnej szyby. Jednak większość kontrolek o barwie żółtej stanowi ostrzeżenie, że w pojeździe pojawił się problem. Po pojawieniu się jednej z nich, możesz spokojnie kontynuować jazdę, ale warto jak najszybciej zidentyfikować daną usterkę i rozwiązać problem, tak aby nie doszło do poważniejszych awarii. Wśród najbardziej popularnych problemów objawiających się żółtą kontrolką znajduje się awaria silnika. Po zasygnalizowaniu problemu, silnik pracuje ze zmniejszoną mocą, dlatego konieczna jest jak najszybsza wizyta w serwisie.
Kontrolki w żółtej barwie mogą świadczyć również o awarii takich elementów jak świece żarowe, skrzynia biegów, system ABS, czy poduszek powietrznych, ale też o wysokim stopniu zużycia hamulców, czy jeździe na rezerwie paliwa.
Czerwone kontrolki – awaria pojazdu
Ikonek czerwonego kolory nie należy pod żadnym pozorem ignorować. Awaria oznaczona takim kolorem to poważny problem, w przypadku którego nie powinno się kontynuować jazdy. Dlatego, widząc czerwoną ikonę na pulpicie, należy się zatrzymać i wezwać pomoc. Najczęściej, kontrolka w czerwonej barwie dotyczy konieczności uzupełnienia płynu hamulcowego, nieprawidłowego działania akumulatora, wysokiej temperatury płynu chłodniczego, problemu ze wspomaganiem kierownicy, czy też niesprawnego układu poduszek powietrznych.