Lepszy filtr to trwalsza instalacja

0
31
Lepszy filtr to trwalsza instalacja

Opłacalność instalacji autogaz w dużej mierze zależy od jej trwałości. Co więc zrobić, aby służyła jak najdłużej? Sprawdź, jaki wpływ na żywotność instalacji LPG ma jakość zastosowanych filtrów.

Do czego służy filtr gazu w instalacji LPG?

Filtr gazu to jeden z najważniejszych elementów instalacji autogaz. Co ważne, w rzeczywistości jest to komplet dwóch filtrów, których zadaniem jest usuwanie z paliwa wszelkich mechanicznych zanieczyszczeń. Są to znajdujący się między zbiornikiem gazu a parownikiem filtr fazy ciekłej oraz zlokalizowany między spryskiwaczami a reduktorem filtr fazy lotnej. Do czego dokładnie one służą?

  • filtr fazy ciekłej – odpowiada za pierwsze oczyszczanie paliwa,

  • filtr fazy lotnej – oczyszcza paliwo, zanim dotrze do wtryskiwaczy

Dlaczego obecność filtrów jest tak istotna? Drobinki zanieczyszczeń mogą prowadzić do uszkodzenia ważnych elementów, co skutkowałoby kosztowną naprawą. Prawidłowe oczyszczenie paliwa wpływa także na żywotność silnika oraz wielu innych podzespołów. Filtry sprawiają, że instalacja działa sprawniej i efektywniej.

Jakie znaczenie ma jakość filtra do LPG?

Jakość filtra do instalacji autogaz ma fundamentalne znaczenie. Jeśli będzie kiepska, oczyszczanie gazu stanie się mało skuteczne. Zanieczyszczenia zaczną zaś osadzać się na mechanicznych częściach wtryskiwaczy, co utrudni ich prawidłową pracę. Warto przy tym pamiętać, że zabrudzenia są najczęstszą przyczyną niesprawności wtryskiwaczy. Skuteczna filtracja (a co się z tym wiąże, wysokiej jakości filtr do instalacji LPG) zapobiega więc zabrudzeniom oraz wpływa na bezproblemową pracę. I dlatego podczas wymiany filtra, należy kierować się przede wszystkim jego jakością.

Parametry filtra do instalacji LPG

Najważniejsze parametry wtryskiwacza to wielkość powierzchni filtracyjnej (im większa, tym lepiej) oraz materiał, z którego został wykonany. Filtr fazy ciekłej jest zwykle wykonany z papieru, co jest zupełnie wystarczające do wstępnego oczyszczania gazu. Znacznie większe znaczenie ma za to materiał, z którego wykonano filtr fazy lotnej (większość zanieczyszczeń wydziela się podczas zmiany stanu skupienia gazu w reduktorze). Filtry papierowe nie spełniłyby tu swojej funkcji. Dlatego zazwyczaj wykorzystuje się filtry poliestrowe lub wykonane z włókna szklanego. Który surowiec jest lepszy? O ile wkład poliestrowy zatrzymuje 10 razy więcej zanieczyszczeń niż papierowy, tak włókno szklane jest 10 razy skuteczniejsze od poliestru (i 100 razy od papieru).

Istotna różnica między rodzajami filtrów dotyczy też częstotliwości ich wymiany. Filtr papierowy wymienia się co około 15 tysięcy przejechanych kilometrów, z kolei poliestrowy średnio co 25 tysięcy kilometrów. Najbardziej wytrzymały rodzaj filtrów jest wykonany z włókna szklanego – wymiana jest zazwyczaj zalecana co ok. 35 tys. km. Dokładne zalecenia zależą oczywiście od producenta oraz wytycznych stacji montażu.

Instalacja, która będzie służyć przez wiele lat

Jakość filtra oraz wszystkich komponentów zastosowanych w instalacji LPG jest kluczowa dla jej żywotności, podobnie jak fachowy montaż. Co zrobić, aby mieć pewność, że każdy element będzie dopracowany w najdrobniejszym szczególe? Zaufaj fachowcom i skorzystaj z sieci serwisowej STAG. To lider w produkcji autogazu w Polsce, słynący z profesjonalnej obsługi oraz rozsądnych cen. Zamierzysz założyć autogaz w aucie na benzynę, a może LPG do diesla osobowego? Cena i jakość usług będzie miłą niespodzianką.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj